Budujesz dom lub remontujesz mieszkanie i zastanawiasz się nad wyborem architekta wnętrz. Pytanie, jakie się pojawia, brzmi: kim jest profesjonalny projektant wnętrz? Jakie cechy powinien posiadać, żeby wykonać dla Ciebie naprawdę dobry projekt? W tym tekście odpowiadam na Twoje pytania.

Profesjonalny projektant wnętrz – TOP 10

 

1. Posiada wyobraźnię przestrzenną

To jedna z podstawowych cech, które powinien posiadać profesjonalny projektant wnętrz: dzięki temu, patrząc na plan architektoniczny budynku, potrafi wyobrazić sobie całą pomieszczeń. To naprawdę wiele zmienia – pomaga we wstępnych koncepcjach aranżacji Twojego wnętrza. On to NAPRAWDĘ widzi i wie, czy konkretny mebel zmieści się w Twoim salonie albo w jaki sposób wybrany przez Ciebie kolor ściany będzie wpływał na przestrzeń dookoła (zmniejszy lub powiększy ją optycznie, przytłoczy lub sprawi, że w końcu zaczniesz odpoczywać).

2. Ma doświadczenie

Ma wiedzę i potrafi wykorzystać ją w praktyce. Posiada doświadczenie, które ułatwia Ci podejmowanie często trudnych decyzji, co do wyglądu Twojego przyszłego domu. Potrafi rozmawiać z wykonawcami, a często sam poleci Ci najlepszych fachowców w okolicy.

Poza tym, wie, jaka jest funkcjonalność konkretnego rozwiązania przestrzennego.

Przykłady:

Marzysz o lampie wiszącej nad lustrem w łazience, przy której codzienne zadbasz o wygląd skóry? Niestety, zazwyczaj taka lampa nie oświetli wystarczająco Twojej twarzy.

Dodatkowo, jeśli Twoja łazienka jest mała, a zaraz obok lutra jest prysznic lub wanna, to takie rozwiązanie może być nie tylko niepraktyczne, ale również niekorzystne dla instalacji elektrycznej. Pamiętaj o tym, że istnieją normy, które nie pozwalają na takie rozwiązania.

Myślisz o pięknych płytkach do przedpokoju, które będą witać Twoich gości? Pamiętaj, że wybierając kafle do tego pomieszczenia, musisz wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale również stopień ścieralności płytek. Powinny to być kafle o wysokiej klasie ścieralności (PEI 4-5).

3. Profesjonalny projektant wnętrz ma talent plastyczny

Nie chodzi jedynie o rysunki techniczne, które są oczywistą normą – takie rzuty możesz dostarczyć wykonawcy. Najlepiej, jeśli posiada umiejętności plastyczne – to daje gwarancję, że cały projekt będzie wyglądał bardzo dobrze.

Zmysł plastyczny projektanta często pomaga mu w projektowaniu koncepcyjnym Twojego mieszkania, czyli aranżacji wnętrza. Poza tym, na spotkaniu z Tobą może w szybkim tempie naszkicować rysunek pomieszczenia z tzw. perspektywą zbieżną. Dzięki temu od razu zobaczysz pierwsze koncepcje projektu mieszkania.

4. Dostrzega więcej barw od Ciebie 😉

Projektowanie wnętrz to praca na kolorze. Profesjonalny projektant wnętrz musi nie tylko widzieć kolory z ich różnym odcieniem czy nasyceniem, ale również mieć wiedzę na temat tego, z jakich kolorów podstawowych składa się dana barwa. Ta wiedza jest niezbędna przy wyborze każdego elementu wnętrza, np. farby na ścianę czy tapety.

Wnętrze Twojego domu musi być zaprojektowane w sposób harmonijny tak, aby każdy mógł poczuć się w nim dobrze. Dlatego kolory ścian powinny współgrać z meblami, kolorem drzwi wewnętrznych czy barwą podłogi.

5. Potrafi słuchać

Dobry architekt wnętrz nie forsuje na siłę własnej opinii, co do wnętrza. Nie tylko pyta, ale przede wszystkim bierze pod uwagę Twoje pomysły i oczekiwania. Potrafi do nich dostosować wstępny projekt.

Zaznacza, które koncepcje uda się zrealizować, a które pomysły należałoby odrzucić, ze względu na względy estetyczne i problemy z jej wykonaniem.

Profesjonalny projektant wnętrz
Profesjonalny projektant wnętrz pamięta o tym, że w mieszkaniu będą funkcjonować konkretni ludzie, dlatego bierze pod uwagę ich oczekiwania.

6. Dopytuje i odpowiada na Twoje wątpliwości

Chce dowiedzieć się jak najwięcej na temat Twojego wyobrażenia o wnętrzu, które projektuje. Dopytuje o ulubione kolory, wzory, materiały. Pokazuje Ci przykładowe meble i dodatki.

Potrafi rozwiązać problemy, z jakimi przychodzi Ci się zmierzyć przy planowaniu i aranżacji mieszkania. Doradza, wskazuje optymalny kierunek, podpowiada, dlaczego warto wybrać konkretne rozwiązanie przestrzenne czy materiał do remontu.

7. Jest kreatywny

Chcesz mieć naprawdę ładne mieszkanie, ale nie masz pomysłu, jak ma ono wyglądać? Zgłoś się do projektanta wnętrz. Wystarczy, że opowiesz mu o tym, jakie kolory czy materiały lubisz, czego oczekujesz od nowej przestrzeni, a on zrobi resztę.

Profesjonalny projektant wnętrz odważnie łączy różne rozwiązania stylistyczne. Czasami nawet to, co pozornie się ze sobą kłóci. Potrafi znaleźć harmonijne rozwiązania, które przypadną Ci do gustu.

Daj się zaskoczyć! Profesjonalny projektant wnętrz zaprojektuje wnętrze pod Twoje oczekiwania. Wystarczy dać mu trochę czasu. I wnętrze marzeń będzie gotowe 🙂

8. Nie idzie ślepo za modą

Jeśli klient pyta: „czy to jest teraz modne?”, zawsze odpowiadam: „ważniejsze jest inne pytanie: czy takie rozwiązanie się Panu/Pani podoba?”. Pamiętaj, że to Ty musisz się dobrze czuć we własnym domu. Moda jest dla człowieka, nie człowiek dla mody.

Dlaczego profesjonalny projektant wnętrz potrafi korzystać z nowych trendów wnętrzarskich, ale pamięta o tym, że klasyka jest zawsze w cenie. Wyznaję zasadę, że mądre korzystanie z trendów, to dopasowanie mody do Twoich potrzeb, a nie Twoich potrzeb do mody.

9. Dotrzymuje terminów

Nikt z nas nie lubi specjalistów, których trzeba ścigać, żeby dostać od nich dosłownie cokolwiek, prawda? Dlatego przyznasz, że dotrzymywanie terminów to naprawdę ważna sprawa przy planowaniu nowego miejsca zamieszkania dla siebie lub innych.

Każdy profesjonalny projektant wnętrz powinien być słowny – jeśli obieca, że dokończy projekt Twojego nowego wnętrza do końca miesiąca, to tak powinno się właśnie stać. Wiadomo, że od tego uzależnisz wybór terminu pracy ekipy remontowej. Poza tym stara zasada, brzmiąca: czas to pieniądz, nadal obowiązuje ;).

10. Jest dokładny

Nie chodzi jedynie o dokładne wykonanie wizualizacji. Profesjonalny projektant wnętrz potrafi wykonać również dokładne wyliczenia ilości materiałów potrzebnych do remontu, za które musisz przecież zapłacić. Chodzi tutaj np. o liczbę płytek, paneli podłogowych czy ściennych, ilość tapety lub farby. Obliczy też szacunkowe koszta remontu, jeśli chodzi o meble i armaturę.

Profesjonalny projektant wnętrz: mam nadzieję, że teraz rozpoznasz go bez większego problemu. To ważne, żeby Twoją przestrzenią zajął się ktoś, kto naprawdę wie, co robi i pomoże Ci dokonać najlepszych wyborów. Powodzenia w szukaniu!

Masz więcej pytań, napisz do mnie. Chętnie Ci pomogę.

A jeśli zastanawiasz się, po co w ogóle zatrudniać architekta wnętrz, zajrzyj TUTAJ.

Piotr Zatarski

2 thoughts on “Profesjonalny projektant wnętrz – jak go rozpoznać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *