Profesjonalna współpraca online z projektantem wnętrz jest możliwa. W tym artykule zdecydowałem się przedstawić, jak to wygląda w moim przypadku. Jeśli zastanawiasz się nad zdalnym zatrudnieniem architekta wnętrz, przeczytaj o moich sposobach pracy z Klientem.

Współpraca zdalna z projektantem może być równie skuteczna jak współpraca zakładająca kontakt na żywo. Wszystko zależy od profesjonalizmu i dobrej komunikacji, która jak zawsze jest kluczowym czynnikiem. To ona wpływa na zadowolenie obu stron z wyników projektu.

Współpraca online z projektantem wnętrz: jak zdalnie pracuję z Klientem?

 

KROK 1: Proszę o rzuty z wymiarami pomieszczeń oraz ich ilością

Po tym jak Klient skontaktuje się ze mną w sprawie wyceny projektu, proszę go o rzuty z wymiarami domu czy mieszkania. To ważny etap, ponieważ każdy projekt wyceniam indywidualnie, a jego cena w dużej mierze zależy właśnie od wielkości mieszkania oraz ilości pomieszczeń, które Klient chce wyremontować.

KROK 2: Wykonuję wycenę oraz dopytuję o termin realizacji projektu

Termin realizacji projektu to ważny „szczegół”, który może decydować o podjęciu się projektu lub niemożliwości współpracy. Nie zawsze mogę podjąć się zlecenia ze względu na zbyt szybki termin jego realizacji. Najlepiej zgłosić się do projektanta nawet kilka miesięcy wcześniej – to optymalne. Oczywiście, zawsze można dopytać o dostępność.

KROK 3: Kontaktuję się telefonicznie z Klientem

Następnie kontaktuję się telefonicznie, aby ustalić dokładne oczekiwania Klienta, co do wyglądu wnętrza, preferencji kolorystycznych, dowiaduję się również jakie są widełki cenowe, w których Klient chce zamknąć remont. To z kolei pozwala mi dobrać materiały, meble, dodatki do mieszkania na miarę jego kieszeni.

KROK 4: Wykonuję wstępną wizualizację wnętrza

Po jej powstaniu i mailowym wysłaniu, Klient ma możliwość zgłoszenia poprawek. Dwie listy takich poprawek do każdego pomieszczenia są w cenie projektu. Pierwsza wizualizacja wykonana jest w mniejszej rozdzielczości.

KROK 5: Kontaktuję się telefonicznie z wykonawcą

Jeśli jest taka możliwość, chętnie kontaktuję się telefonicznie z wykonawcą remontu. Oczywiście, wiem, że moje pomysły można zrealizować, ale jednocześnie zadaję sobie sprawę, że nie każdy fachowiec będzie chciał podjąć się ich wykonania.

To naprawdę kluczowa kwestia. Warto wiedzieć o tym wcześniej, żeby móc uniknąć rozczarowań. Dlatego, czy to przy współpracy online, czy w kontakcie na żywo, warto postarać się o dobrych fachowców, którzy podejmą się remontu.

KROK 6: Wykonuję fotorealistyczną wizualizację 3D

Nanoszę poprawki i wykonuję ostateczną wizualizację w lepszej rozdzielczości. To właśnie ta wersja jest fotorealistyczna i często można pomylić ją ze zwykłym zdjęciem.

Więcej o wizualizacji przeczytasz TUTAJ.

KROK 7: Dostarczam listę materiałów oraz robię rzuty wykonawcze

Klient dostaje listę materiałów i mebli. Oczywiście, może liczyć na moje podpowiedzi i sugestie. Różne są oczekiwana w tym względzie. Jestem elastyczny.

Dzięki rysunkom technicznym wraz z opisem i wyliczeniami, wykonawca będzie mógł bez problemu wykonać remont zaprojektowanego pomieszczenia. Wyliczam m.in. potrzebną ilość płytek czy paneli, która wystarczy do przeprowadzenia metamorfozy w Twoim domu.

Współpraca online z projektantem wnętrz a współpraca na żywo – jakie są różnice?

 

Zasadniczo są dwie, dosyć oczywiste, różnice. Wiem, że są banalne, ale zdecydowałem się o nich napisać, żeby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych nieporozumień w tej kwestii.

Pierwsza z nich jest taka, że współpraca online z projektantem wnętrz nie obejmuje wspólnych zakupów z Klientem. Oczywiście, dostarczam wspomnianą wyżej listę zakupów, ale pracując online nie jestem w stanie być z Klientem w konkretnym sklepie.

Druga różnica to brak autorskiego nadzoru nad projektem. Nie jestem w stanie na odległość skontrolować tego, w jaki sposób wykonywany jest projekt przez fachowców. Oczywiście, dzięki temu usługa jest tańsza. Jeśli wybierzesz profesjonalną ekipę remontową, to naprawdę nie powinno być problemów. Jak wspominałem wyżej, zawsze chętnie kontaktuje się telefonicznie z wykonawcami. Takie rozmowy także potrafią skutecznie rozwiewać wątpliwości i niedopowiedzenia.

A co Ty sądzisz o zdalnej współpracy z projektantem wnętrz? Jakie masz nadzieje i obawy w tej kwestii? A może masz dodatkowe pytania, chętnie odpowiem Ci na wszystkie. (oczywiście te, które mieszczą się w moich kompetencjach ;-))

Jeśli zastanawiasz się, jak rozpoznać profesjonalnego projektanta wnętrz, zajrzyj TUTAJ.

Życzę Ci samych dobrych decyzji,
Piotr Zatarski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *